5 vecí, v ktorých Facebook zmenil vzťahy a randenie (k horšiemu)

3

ako zbalit babu na facebooku 5 vecí, v ktorých Facebook zmenil vzťahy a randenie (k horšiemu) facebook srdceFacebook dokáže pokaziť tvoj život v rôznych smeroch.

Zamestnávateľ ťa môže vyhodiť kvôli nemu z práce. Môže ťa dostať do dlhov kvôli všetkým tým návykovým Zynga hrám.

Toto ťa ale v tomto momente určite nezaujíma.

Pozrieme sa však na skutočné nebezpečenstvo z tvojho reálneho života.

Facebook dokázal to, že randenie a vzťahy sú o dosť zložitejšie ako kedysi.

Môžeš síce použiť nejaké súkromné nastavenia na zmiernenie bolesti, no môžeš to dokonca zahnať až do krajnosti. Že baby, s ktorými randíš, si jednoducho nepridáš na facebook. Ale je viac ako isté, že facebook ťa nejak dobehne a aj tak tam nakoniec skončíte.

Môže byť ale aj prospešný v niektorých smeroch pre randenie, ale teraz hovoríme o tom, ako ich môže skomplikovať.

Tu je 5 vecí, v ktorých facebook narušil súkromie a odstránil osobné bariéry, čo spôsobilo, že láska a sex sa stali o niečo náročnejšími.

 

1. Prílišné riešenie ťa dovedie do šialenstva

Napísala ti dnes na nástenku 4 krát a dala ti 2 “lajky” – znamená to, že sa jej páčiš?

Píše si statusy o tom, akých fešákov majú v práci a že s jedným ide na obed – mal by si sa báť toho, že si mimo hru?

Odkedy ste sa pohádali, nepridáva na nástenku takmer žiadne statusy – znamená to, že pred tebou niečo skrýva?

Prečo sa odznačuje na fotkách, na ktorých ste spolu?

Ak sa v tomto momente cítiš neistý alebo podozrievavý, jej novinky na Facebooku budú ako sto litrov benzínu do tvojho ohňa.

Je očividne lepšie nič nepredpokladať alebo sa nezačať správať divne, ale láska (a túžba) privádza ľudí k hlúpym činom. Niekedy si nevieš vysvetliť, čo tento alebo tamten status znamená pre váš vzťah.

Šance sú, že to neznamená vôbec nič. Ale to nezaženie tie neustále pochybnosti v tebe, všakže.

 

2. Vidíš všetko, čo sa okolo tvojej EX deje

Ten týpek akurát pridal na jej stenu poďakovanie za nádherne strávený čas minulú noc, ale ona sa s tebou rozišla len minulý týždeň. To fakt naštve.

Väčšina z týchto vecí sa týka súkromia. V tomto prípade to ale už nie je tvoje súkromie, ale jej. Je ťažké sa cez to dostať, keď si práve niekoho stratil.

Ale je o to horšie, keď vieš, že ona sa má skvele bez teba a naplno si to užíva a ty sa utápaš. Facebook ti toto zaručuje.

Možno je dôležité pre užívateľov Facebooku starostlivo sledovať svoje profily, aby sme sa uistili, že nič nemôže ublížiť našim bývalým alebo ich bývalým.

Potom už nezostáva nič iné len stlačiť „skryť“, pokým sa s tým nevyrovnáme. Ak sa jedna z týchto vecí nestane, môže to byť prinajmenšom pre jednu osobu bolestivé.

 

3. Vzťahy a rozchody sú verejné

Je to klasická Facebooková vzťahová dilema: Kto si koho pridá prvý do vzťahu na facebooku a spraví to oficiálnym? Bolo by trápne vyhlásiť svoj status za „zadaný“ a žiadna odpoveď by od tvojej polovičky neprišla.

Zmena statusu na facebooku (v dobrom či zlom?) sa pridala k prvému rande, prvej puse, prvej spoločnej noci, vážnej debate a k prvému „lúbim ťa“ do zoznamu dôležitých krokov vo vzťahu. Je to jeden z najdivnejších krokov, pretože je verejný z donútenia.

Treba to predsa všetkým oznámiť, no nie?

Prvá zmena statusu nie je jedinou výzvou. Keď sa vzťah skončí, ako skoro je to v pohode zmeniť si to späť na slobodný? Spraviť to okamžite sa zdá byť bezcitné, ale prílišné naťahovanie bude vyzerať tak, že si ešte stále naviazaný.

Taktiež, keď vidíš, že je „vo vzťahu“ s niekým iným, ti moc na nálade nepridáva.

 

4. Je to záznam každej chyby, ktorú spravíš

Keď si nemôže pomôcť a vyzvedá, môže sa pozrieť späť na všetky utešujúce správy od tvojich priateľov okolo tvojho posledného rozchodu.

Možno uvidí predchádzajúce naštvané statusy tvojej bývalej po tom, ako si jej povedal, že ju už nikdy nechceš vidieť. Alebo tvoj nový objav uvidí tvoje nedospelé a trápne odpovede.

Najhoršie zo všetkého je, že môže vidieť, aká otrasná bola tvoja bývalá priateľka a rozhodne sa, že hráš inú ligu.

Facebook ukladá záznam všetkého, čo si spravil, odkedy si si vytvoril profil. Je lepšie byť opatrný s informáciami, aby ťa potom nestrašili duchovia minulosti.

To chce ale veľa práce. Niektoré veci sa ale dokážu dostať znovu na povrch. Kamarátke sa v TIME LINE profile objavila fotka spred troch rokov, ktorú raz vymazala.

A čo je ešte viac frustrujúce, už nemôžeš upraviť súkromné nastavenia na veci, ktoré si raz zverejnil.

Možno sa ti podarilo skryť ten inkriminujúci status od svojej poslednej bývalej, ale odkedy sa o teba zaujíma táto nová, budeš si musieť spomenúť a vrátiť sa k nemu a zmazať ho, keď sa bojíš, že by ho mohla objaviť.

 

5. Komentáre iných donútia tvoju vyvolenú žiarliť

Toto už často krát spôsobilo rozchod. Pre niektoré žiarlivé typy s pomocou prílišného riešenia toto pôsobí ako benzín do ich už aj tak rozdúchaného ohňa.

Povedzme, že dotyčná má kopu nevinných priateľov mužského rodu, ktorí “nechtiac” pridávajú flirtujúce komentáre k jej statusom a fotkám.

Chlapi by nemali toto príliš riešiť, ale niektorí to proste neustoja a ešte k tomu keď to vidia napísané na facebooku, kde to zostáva. Staneš sa buď pasívne agresívnym alebo vybuchneš od žiarlivosti a môžeš sa priblížiť ku koncu inak predtým dobre fungujúceho vzťahu.

Toto poukazuje presne na to isté, čo všetko pred tým. Facebook nás privádza k ľuďom príliš blízko a príliš rýchlo.

Randenie je o udržiavaní dobrých a bezpečných hraníc a o intimite. Sociálne siete však randenie spravili ťažším ako kedykoľvek predtým.

Nie je to ako randiť s niekým z práce. Nemôžete kontrolovať odhalenie a to sa môže stať začiatkom konca.

Chceš na sebe ďalej pracovať?

Ak áno, pridaj sa do FB skupiny Chceme byť lepšími chlapmi ku mne a ďalším 1819 chlapom, ktorí si denne navzájom pomáhajú, zdieľajú know-how a vytvárajú si podporné prostredie.

Bývalá autorka a spoluzakladateľka blogu
 • watafak

  “Povedzme, že dotyčná má kopu nevinných priateľov mužského rodu, ktorí “nechtiac” pridávajú flirtujúce komentáre k jej statusom a fotkám. Chlapi by nemali toto príliš riešiť”

  okej tak ked si pojdem vonku s kamoskou na vino a “nechtiac” budeme sami a pekne sa budeme zblizovat a pri tom ma stretne partnerka tak mam ocakavat, ze sa ma spyta, ci mame dost vina, ano? 😆 Predsa by nechcela aby som sa citil ako “v klietke s idiotkou” 🙄

 • Milan

  Jeden z mnohych dovodov, preco niesom na fb a vidim, ze mam stale viac vyhrate, ked tomu odolavam 😎

 • Susy

  Jediný negatívny zážitok kvôli facebooku vrámci vzťahov som zažila len pri jednom chalanovi, ktorý bol extrémne žiarlivý, akonáhle som si pridala niekoho do priatelov, uz sa vypytoval kto to je a potom mi aj zakazoval si pridávat nových chalanov do priatelov, ked som náhodou si aj niekoho pridala a dala som to zmazat z nástenky, on si aj tak všimol počet priateľov že sa zmenil a hned ma upodozrieval, hádam je každému jasné že tento vztah dlhý veľmi nebol 😉 cítila som sa ako zavretá v klietke s idiotom 😉 😀