[Peniaze 3/4] – Prečo by si mal prestať platiť najprv iným a šetriť

michal kopecký radí, ako ušetrím, šetriť, úspory, princípy zarábania, techniky šetrenia, zaplať najprv sebe šetriť [Peniaze 3/4] - Prečo by si mal prestať platiť najprv iným a šetriť Screen Shot 2015 01 26 at 14Vždy, keď ti prídu peniaze na účet, ideš okamžite zaplatiť za telefón, internet, intrák či podnájom, jedlo, baby, rande. Je pre teba šetriť peniaze veľká výzva, kvôli ktorej si na konci mesiaca švorc?

Pripravil som pre teba sériu videí, v ktorých ti chcem pomôcť aj v tejto oblasti.

Uvedomujem si, že chceš poplatiť vždy všetky svoje veci, ale chceš na sebe aj makať a možno investovať do niektorého z mojich platených prémiových programov, no nezostávajú ti už na to peniaze nazvyš.

V minulej časti som ti povedal o jednoduchom triku, ako ti zostane viac peňazí.

No a v tejto 3. časti miniseriálu by som sa s tebou rád podelil o veľmi jednoduchú, no zároveň o to dôležitejšiu, myšlienku – Čo by si mal spraviť s peniazmi zakaždým, keď nejaké získaš alebo zarobíš, a prečo by si mal zaplatiť najprv sebe?

 

Prečo by si mal prestať platiť najprv iným?

 

Od výplaty k výplate… a potom?

Po minulom videu už vieš, že som sa vykašľal na vysokú školu a začal som robiť na vlastnú päsť.

Áno, zarobil som prvé peniaze, ale na konci mesiaca mi z nich absolútne nič nezostávalo. Nevedel som, kam sa mi podeli.

zapisovanie šetriť [Peniaze 3/4] - Prečo by si mal prestať platiť najprv iným a šetriť hands 1369316 640Tak som si začal zapisovať každý jeden výdavok a začal som kontrolovať, na čo míňam. Tým pádom mi zostávalo na konci mesiaca viac peňazí.

V tej dobe som zmenil biznis a začal som robiť s niečím iným. Naberal som ďalšie skúsenosti a občas som si aj niečo zarobil.

Žil som z mesiaca na mesiac a len tak tak som prežíval. Nemohol som si dovoliť zabezpečiť si nejak lepšie budúcnosť, pretože všetky peniaze išli na auto, telefón, stravu, internet a ďalšie veci, ktoré sa každý mesiac nakopili. Ťažko som dokázal ešte si niečo šetriť.

 

No a potom som sa rozhodol založiť blog

.chyba  šetriť [Peniaze 3/4] - Prečo by si mal prestať platiť najprv iným a šetriť chlap sa nec  ti dobre 312 x 312…a pol roka som z neho nevidel ani cent.  🙂  Nemal som žiadny príjem, no mesačné výdavky som mal stále vysoké.

Tu už nestačilo iba si zapisovať, čo som míňal. Áno, míňal som menej, pretože som nemal z čoho.

No uvedomil som si, že som pri práci s mojimi peniazmi spravil jednu obrovskú chybu. Vždy keď som nejaké peniaze zarobil.

Preto sa chcem o túto chybu s tebou podeliť, aby si sa poučil z nej aj ty.

Od toho momentu som sa vybral úplne iným smerom.

Chceš mať dostatok peňazí a aj žien?

Ak ťa už nebaví zobúdzať sa každé ráno v strese, že kde zoberieš peniaze na zaplatenie účtov, nechceš už žiť z mesiaca na mesiac a chceš mať už konečne svoje peniaze pod kontrolou a mať ich viac, tak si pozri toto video

 

Chceš vedieť, akú chybu?

A akú chybu už nikdy v živote nespravím, keď zarobím nejaké peniaze a čo spravím s každým jedným eurom, ktoré dostanem alebo mi príde na účet?

Chyba bola, že som zarobil a hneď som si išiel poplatiť všetky faktúry a výdavky, a minul som všetky peniaze, ktoré mi došli. Všetci boli okolo mňa spokojní… až na mňa.

A vtedy som si uvedomil, akú hlúposť som robil. Vždy som uprednostnil druhých pred sebou.

V tom som si spomenul na jednu myšlienku, ktorú som kedysi dávno zachytil – Vždy by si mal zaplatiť najprv sebe.

Akonáhle mi teda prišli peniaze na účet (alebo do ruky), odložil som si z nich najprv 10% bokom a AŽ POTOM som išiel zo zvyšných peňazí žiť a uhrádzať veci ostatným.

 

otáznik, šetriť peniaze, otázka ako šetriť šetriť [Peniaze 3/4] - Prečo by si mal prestať platiť najprv iným a šetriť question mark 213692 640Spýtam sa ťa otázku

Keď zarobíš 100€ a odložíš si hneď 10€ bokom (kľudne to môže byť zatiaľ pod vankúš, do prasiatka či na sporiaci účet) dokážeš prežiť z 90? Zmení sa nejak drasticky tvoj životný štýl?

Možno ešte lepší príklad. Keď si zarobíš 500€ a odložíš si okamžite 50€ bokom. Dokážeš vyžiť zo 450€ a ušetriť takto 50 €?

Myslím, že áno, bez problémov (a ak si k tomu budeš zapisovať svoje výdaje, zistíš, že nemusíš míňať peniaze na zbytočnosti).

Faktom je, že pokiaľ si odložíš každý mesiac z každej výplaty či z brigády, alebo ak dostaneš niečo od mamy či babky, tak si začneš vytvárať rezervu na dobu, kedy akurát peniaze nebudeš mať, vypadne ti príjem a budeš si tak zabezpečovať aj svoju budúcnosť (NIKTO sa o teba nepostará, musíš sa o seba postarať sám!).

A toto je presne to, čo mi chýbalo, keď som bol 6 mesiacov bez akéhokoľvek príjmu, keď som zakladal tento blog. Odvtedy viem, že túto chybu už nikdy neurobím.

Akonáhle som si začal dávať istú čiastku bokom, jednoducho som vedel, že aj keď mi vypadne príjem, tak tu mám istú rezervu či čiastku, ktorá sa o mňa dokáže plnohodnotne postarať.

 

A v tom spočíva aj moja dnešná rada pre teba

Nesprav podobnú chybu, akú som robil kedysi ja a ktorú pravdepodobne robíš aj ty.

muž platí šetriť [Peniaze 3/4] - Prečo by si mal prestať platiť najprv iným a šetriť Nakup 1 1

Zaplať VŽDY najprv sebe. Nauč sa šetriť! Úplne stačí len 10%, ktoré si dáš okamžite bokom a na ktoré nebudeš nijak siahať a s ktorými nebudeš nijak rátať.

Nauč sa žiť z 90% toho, čo zarobíš a uvidíš, že to vôbec nijako neovplyvní tvoj život teraz… Ale drasticky to ovplyvní tvoj život v budúcnosti.

V poslednom videu tejto mojej mini série sa spolu pozrieme na to, ako môžeš zarobiť viac peňazí a aké rôzne možnosti v dnešnej dobe máš. A je jedno, či si momentálne študent, nezamestnaný alebo máš prácu na plný úväzok.

Dám ti niekoľko konkrétnych nápadov, ako si môžeš nájsť robotu, ako môžeš využiť to, čo už dnes vieš a ako šetriť peniaze tak, aby si to vôbec nepocítil

Chceš mať dostatok peňazí a aj žien?

Ak ťa už nebaví zobúdzať sa každé ráno v strese, že kde zoberieš peniaze na zaplatenie účtov, nechceš už žiť z mesiaca na mesiac a chceš mať už konečne svoje peniaze pod kontrolou a mať ich viac, tak si pozri toto video

Chceš na sebe ďalej pracovať?

Ak áno, pridaj sa do FB skupiny Chceme byť lepšími chlapmi ku mne a ďalším 3055 chlapom, ktorí si denne navzájom pomáhajú, zdieľajú know-how a vytvárajú si podporné prostredie.

  • feri

    z vlastných skúsenosti môžem povedať že odkladať bokom min 10% z príjmu je ta najjednoduchšia cesta ako si vytvoriť finančnú rezervu 🙂 nie je nič horšie ako žiť z výplaty na výplatu alebo z cudzej pomoci 😉 palec hore pre teba Michal!

  • ello

    Ale to tu zije…

    • K niektorým veciam jednoducho nie je čo povedať 🙂 No paradoxne zažíva blog za posledný týždeň historické návštevnosti… Nie však na tomto článku